Дії

Система управління освітніми програмами QEd. Гарант

Матеріал з ВНТУ Вікі

Призначення

Система QEd представляє собою програмний сервіс для внесення, зберігання даних змісту освітніх програм і документів щодо їх підготовки та реалізації, моніторингу та оцінювання критеріїв розвитку та реалізації освітньої програми.

QEd передбачає є такі стадії обробки інформації:

  • підготовка документів;
  • обговорення;
  • збирання інформації щодо відгуків про зміст та рівень якості реалізації освітньої програми відповідно до критеріїв;
  • внесення даних щодо дисциплін які входять до освітньої програми;
  • внесення даних про розподіл дисциплін між кафедрами університету;
  • автоматичний показ освітніх програм та їх документів на WEB-сайтах відповідальних кафедр;
  • автоматичний показ загальної інформації щодо стану всіх акредитованих освітніх програм та їх документів на головному сайті університету (вітрина освітніх програм);
  • управління доступом до електронної системи управління освітніми програмами для членів залучених кафедр та гарантів освітніх програм.

Метою системи є:

  • організація публічності і прозорості при створенні і обговоренні освітніх програм;
  • надання якісного доступу до затверджених освітніх програм абітурієнтам, студентам, викладачам і експертам;
  • централізація управління процесами щодо формування і експонування даних освітніх програм;
  • оптимізація документообігу.

Реалізація електронної системи QEd

QEd створений як окремий модуль в складі електронної системи управління навчальним процесом JetIQ VNTU. У ньому використовується власна база даних, до складу якої входить 7 таблиць із метаданими освітніх програм. Метадані описують призначення, структуру, дати, гарантів, відповідальні кафедри тощо. Кожна освітня програма пов’язана із файловою базою даних, яка призначена для зберігання її pdf-документів. У файловій базі даних використовується 5 файлових контейнерів такого призначення:

  1. Файли проєктів освітніх програм;
  2. Файли рецензій та відгуків;
  3. Файли обговорень;
  4. Файли затверджених варіантів освітніх програм;
  5. Файли компонентів.

QEd у своїй роботі використовує також ряд таблиць з бази даних системи JetIQ VNTU, наприклад, таблиці спеціальностей, освітніх програм, викладачів, факультетів, кафедр. Завдяки цьому забезпечується його інтеграція в інфраструктуру JetIQ VNTU.

Порядок створення освітніх програм

Підготовка

Адміністратор системи (працівник Центру забезпечення якості освіти університету) вносить у систему початкові метадані освітніх програм (спеціальність, рівень освіти) і призначає Гарантів та відповідальні кафедри. Гарант освітньої програми може бути лише один. Гарантам надається право вносити інші дані щодо освітньої програми і розміщувати документи у її файлових контейнерах.

Після того, як запис даних визначеної освітньої програми із основними полями будуть заповнені, розпочинається робота Гаранта та члені відповідальних кафедр. Гарант розпочинає роботу з планом дисципліни, також право вносити зміни мають члени відповідальних кафедр.

Адміністратор надає Гаранту дозвіл редагувати освітню програму. Після цього з'являється запис з освітньою програмою в таблиці формування ОП в якому Гарант може наповнювати файлові контейнери.

На рис. представлено вікно системи управління освітніми програмами для роботи Гаранта:

2023-06-09 143745.jpg

Можливість відкривати доступ Гарантам до освітніх програм, так як і безпосередньо призначати роль Гаранта, є лише в Адміністратора. Якщо дозвіл не буде надано, тоді Гарант не буде мати доступу до роботи з освітньою програмою.

Гарант зі свого робочого кабінету може працювати з полями та іншими параметрами освітньої програми для підготовки до акредитації. Гарант вносить до параметрів освітньої програми дати початку і завершення її обговорення, інформацію про контакти, а також файл з проєктом освітньої програми. Гарант виконує роботу над вдосконаленням освітньої програми, збиранням і розміщенням документів у файлових контейнерах, внесенням і корегуванням планів дисциплін і т. і. Гарант вносить нові дані і документи щодо освітніх програм у QEd.

Гарант розпочинає збір цілого ряду документів, які можуть бути опубліковані у форматі .pdf.

Гарант може наповнити п'ять файлових контейнерів:

  1. Файли проєктів освітніх програм (поле Пр.);
  2. Файли рецензій та відгуків (поле Рец.);
  3. Файли обговорень (поле Обг.);
  4. Файли затверджених варіантів освітніх програм (поле ОП);
  5. Файли із освітніми компонентами (поле ОК);


Всі вищевказані поля-контейнери містять однакову стандартну форму для завантаження pdf-файлів. Для цього слід курсором миші клацнути на порожній комірці потрібного поля-контейнера та за посиланням виконати завантаження файлів. Гарант може завантажувати в контейнери необмежену кількість файлів.

2023-06-09 091610.jpg

Після завантаження файлів в комірці поля-контейнера з'являється піктограма "книжка" з числом розміщених файлів в квадратних дужках.

2023-06-09 093206.jpg

При переході по цій піктограмі, відкривається вікно з можливістю переглядати\редагувати завантажені файли. Файли контейнерів містять опис та дату завантаження.

Гарант може додавати\видаляти\редагувати назви\переглядати файли.

2023-06-09 093325.jpg

Обговорення, робота над проектом освітньої програми та затвердження

Гарант вносить до параметрів освітньої програми дати початку і завершення її обговорення, інформацію про контакти, а також файл з проєктом освітньої програми. Коли процес підготовки даних для освітньої програми завершений, в кінці затверджується освітня програма, підписується та завантажується файл ОП. Після цього розпочинається обговорення проєкту освітньої програми на сайті відповідальних кафедр.

Для обговорення проєкту освітньої програми Адміністратор системи, за узгодженням з Гарантом, вмикає показ даних освітньої програми на сайтах відповідальних кафедр.

Гарант прописує відомості про контакти (e-mail, тел.) для показу на сайті при обговоренні ОП. Для цього в полі "Конт." слід клацнути мишею в пустій комірці та внести контактні дані.

2023-06-09 105950.jpg

А також Гарант самостійно прописує дату початку публікації проєкту ОП та дату завершення обговорення проєкту ОП в наступних полях.

2023-06-09 112033.jpg

Важливо відмітити, що доступ до редагування файлових контейнерів освітньої програми мають лише Гарант цієї ОП та Адміністратор системи. Члени відповідальних кафедр та сторонні користувачі системи мають обмежений доступ (перегляд/завантаження) до файлів чужих освітніх програм.

Для того, щоб переглянути дані освітніх програм на сайтах відповідальних кафедр, слід в полі "Кафедри" клацнути по їх назві та на сторінці "Додавання/видалення кафедр до ОП" напроти потрібної кафедри натиснути на піктограму "книжка".

2023-06-09 121752.jpg

2023-06-09 122015.jpg

На сайті кафедри відкривається розділ "Освітні програми затверджені кафедрою". Тут вказані чотири рівні освіти (молодший бакалавр, бакалавр, магістр і доктор філософії), кожний з яких містить таблиці затверджених освітніх програм для певних спеціальностей, розгорнуті по роках в зворотному порядку. Для відображення таблиць слід клацнути по назві відповідного рівня.

На рис. представлено вигляд вікна з метаданими освітніх програм на сайті кафедри.


2023-06-09 140854.jpg

В таблицях відображаються всі файлові контейнери, які заповнюються Гарантом. Всі зміни, які вносить Гарант у період роботи над вдосконаленням освітньої програми, збиранням і розміщенням документів у файлових контейнерах, внесенням і корегуванням планів дисциплін і т. і., автоматично оновлюються на Jet-сайтах кафедр.

Внесені у QEd навчальні плани на Jet-сайтах відповідальних кафедр автоматично створюють WEB-сторінки із дисциплінами, їх розподілом по семестрах, а також надають інформацію про наявність у системі відповідних силабусів і навігаторів навчальних ресурсів.

Учасники процесу підготовки освітньої програми мають можливість наживо одержувати весь комплекс інформації і коригувати її.

Важливою властивістю системи є автоматичне формування інформації та посилань на силабуси та навігатори навчальних ресурсів кожної дисципліни. При цьому посилання на силабуси формуються як зі сторінки Jet-cайту кафедри, так і зі сторінки загальної вітрини силабусів та навчальних матеріалів університету.

2023-06-09 151855.jpg

До кожної дисципліни знаходяться всі силабуси та автоматично виводяться в таблицю разом з семестрами, в якому викладається дана дисципліна. Клацнувши по назві дисципліни, існує можливість перегляду\завантаження її силабусу.

Коли створюється перелік компонент освітньої програми (навчальні дисципліни, курсові проекти, кваліфікаційні роботи і т.і.), для кожного компонент присвоюється код ОК, який підтягується з параметрів цієї ОП та відтворюється у таблиці силабусів. Контейнер(ОК) призначений для завантаження Гарантом Переліку компонент освітньої програми.

2023-06-09 155749.jpg

В поле "План" при переході за стрілкою відкривається редактор, де Гарант вносить в порожню таблицю список дисциплін, які викладаються для освітньої програми. Список дисциплін та ОК формують Гарант та члени кафедр.

2023-06-09 160839.jpg

Для створення нового запису слід скористатися кнопкою "Додати запис" та заповнити всі вказані поля. Отже, так наповнюється таблиця і отримується список дисциплін, які читаються для певної освітньої програми.

2023-06-09 160554.jpg

На сайті кафедри внесені дисципліни відображаються в розділі Силабуси.

Ті освітні програми, які співробітник Центру забезпечення якості освіти вважає за необхідне прибрати, можуть бути приховані, після чого ОП перейдуть в стан архівних. У Гаранта права архівувати освітні програми немає.

До того часу, поки поля освітньої програми незаповнені Гарантом і колонка ОП є порожньою, лише Адміністратор системи може видалити освітню програму з системи. Як тільки Гарант вносить дані, така можливість зникає. Це зроблено для того, щоб вже внесені дані не були втраченими.

2023-06-12 104604.jpg

Процес акредитації

Перед початком акредитаційного процесу Адміністратор системи вимикає всім учасникам право на внесення змін у документи і метадані освітньої програми.

В процесі акредитації всі раніше підготовлені дані представляються і експонуються на Jet-сайтах відповідальних кафедр. Експерти мають можливість одержувати всю інформацію про освітню програму, файли документів, силабуси, навігатори навчальних ресурсів та інше.