Дії

ЯК КОНВЕРТУВАТИ ФОРМУЛИ З MATHTYPE В TEX ПІД ЧАС СТВОРЕННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ В СИСТЕМІ JETIQ

Матеріал з ВНТУ Вікі

Типовою є ситуація, коли тестові завдання підготовлено в word-файлі, а формули створены за допомогою додатка Mathtype, що був вбудований в текстовий редактор Word. Порівняно з ручним перенабиранням формул у вікні додатка Tex, що вбудований в систему JetIQ, пропонується послідовність дій для перенесення формул способом копіювання. Якщо формули громіздкі, такий метод набагато більш ефективніший в порівнянні з ручним перенабиранням формул. Інструкція створена для MathType 6.9 (рис. 1)

Image002.jpg

Рис.1. Панель команд додатка MathType 6.9, що вбудований в текстовий редактор Word

Спочатку потрібно налаштувати додаток MathType.

1. Двічі клацаємо лівою кнопкою миші на формулі в Word – документі для відкриття вікна додатка MathType (рис. 2):

Image004.jpg

Рис.2. Вікно додатка MathType

2. Вибираємо в меню пункт Установки -> Вырезание и копирование… (Рис.3)

Image006.jpg

Рис.3. Вибір форми для налаштування додатка MathType

3. Переставити радіокнопку на MathML or TeX відповідно до рис. 4:

Image007.png Image009.png

Рис.4. Установка радіокнопки на MathML or TeX

4. Для економії місця прибрати галочки з обох підпунктів --- Include translator name in translation і Include MathType data in translation. 5. Натиснути OK. Ці налаштування зберігаються і в нових сесіях роботи з текстовим редактором Word.

Для копіювання будь-якої формули необхідно: 1. Виділити цю формулу (наприклад, одним натисканням на формулі лівою кнопкою миші) 2. Вибираємо в меню додатка Word пункт Формула -> Переключить в Tex (Рис.5) (або комбінацію “Alt + \”). Вказані кнопка та комбінація працюють як перемикачі: повторне натискання приводить до початкового виду формули.

Image012.jpg

а)

Image014.jpg

б)

Рис.5. Конвертація формули в формат TeX

3. Копіюємо код формули в форматі Tex (“Ctrl + C”). 4. Переходимо до вікна редагування тестів в системі JetIQ, клацаємо лівою кнопкою миші в місті введення формули та клацанням лівою кнопкою миші на символі  відкриваємо вікно вбудованого редактора Tex «Математика у Tex» (рис. 6)

Image016.jpg Image018.jpg

Рис.6. Відкриття вікна вбудованого редактора Tex в системі JetIQ

5. Клацати лівою кнопкою миші у верхній половині вбудованого вікна «Математика у Tex», де стандартно записаний код для формули коренів повного квадратного рівняння, не обов’язково, оскільки воно вже активне. Виділяємо весь текст (наприклад, “Ctl + A”) та вставляємо формулу з буферу обміну (“Ctl + V”) (рис. 7)

Image020.jpg

Рис.7. Вставка формули з буферу обміну у вікні вбудованого редактора Tex в системі JetIQ

6. В нашому прикладі, в нижній половині вікна «Математика у Tex» з’явилася потрібна формула, що оформлена з відповідним дизайном. З обох сторін формули знаходяться по два символи, виділені червоним кольором \[ та \]. Ці символи необхідно видалити вручну в коді формули, що розміщений у верхній (текстовій) половині цього вікна (рис. 8).

Image022.jpg

Рис.8. Відредагована формула

7. Тиснемо кнопку «ОК» і отримаємо готову формулу в тексті поточного питання тестів (рис. 9).

Image024.jpg

Рис.9. Остаточний вигляд формули

8. Розмір шрифту формул можна міняти за допомогою тієї самої кнопки, що і для шрифту тексту. Зауваження. 1. Отже, запропоновано спосіб перенесення формул, що набрані за допомогою Mathtype в Word-документі, у вбудований в систему JetIQ додаток Tex. Цей спосіб створений на основі аналізу інтернет-рекомендацій та власних експериментів. Цілком можливо, що існують більш ефективні способи. 2. Код формули в синтаксисі Tex, що отриманий під час конвертації з Mathtype, часто є більш громіздким, ніж це можна б було зробити вручну, але на зовнішній вигляд формули, в більшості випадків, це не впливає. 3. З обох сторін формули можуть з’явитися інші зайві символи, ніж в нашому прикладі (див. п. 7). Крім цього, виникають й інші ситуації, зокрема описані в наступному пункті. 4. В деяких випадках зовнішній вигляд формули не є найкращим, наприклад, див. рис. 10.

Image026.jpg

Рис.10. Оператор “lim” має не найкращий вигляд, оскільки запис «t» зміщений праворуч і піднято на піврядка.

Набрана вручну ця формула має вигляд, що повністю збігається з традиційним записом границь (рис. 11)

Image028.jpg

Рис.11. Формула з оператором “lim”, що введена вручну з використанням спеціальної конструкції із довідкової документації про TeX.

Все одно, практика показала, що запропонований спосіб стане в нагоді в багатьох випадках.